Ledelse

  • Skolebestyrelsens arbejde med folkeskolereformen
    Skole og Forældres hovedbestyrelse 2016-2017. Foto: Maj Carboni.

Ledelse

Kontaktinformation til Skole og Forældres ledelse

Formandskab:

Landsformand:

Mette With Hagensen
Hyldehaven 45
6800 Varde
Tlf.: 31 71 63 78
Email: mwh@skole-foraeldre.dk
Twitter: @MetteWithH

Pressefotos af Mette With Hagensen:
Billed 1 Billed 2
Husk at opgive følgende: Foto: Lars Bertelsen
 

Næstformand:

Rasmus Edelberg
Rahbeks Allé 32 3. tv.
1801 Frederiksberg C
Tlf.: 23 27 05 38 
Email: rae@skole-foraeldre.dk
Twitter: @EdelbergRasmus

Forretningsudvalg:

Se kommissorium og forretningsorden for forretningsudvalget

Landsformand Mette With Hagensen, Varde:
mwh@skole-foraeldre.dk
Næstformand Rasmus Edelberg, Frederiksberg:
rae@skole-foraeldre.dk
Hovedbestyrelsesmedlem Bente Brandstrup, Nyborg:
bente@bentebrandstrup.dk
Hovedbestyrelsesmedlem Grethe Bremer, Skanderborg:
grethe.bremer@gefiber.dk
Hovedbestyrelsesmedlem Susanne Gade Clausen, Silkeborg:
sgc@skole-foraeldre.dk
Hovedbestyrelsesmedlem Rikke Olssen Jensen, Jammerbugt:
rol@jammerbugt.dk
Hovedbestyrelsesmedlem Christina Bruun Levinsen, Odense
cbl@sdu.dk

Hovedbestyrelse:
Skole og Forældres hovedbestyrelse blev valgt med henholdsvis 10 medlemmer på landsmødet den 21. november 2015 og 11 medlemmer på landsmødet d. 19. november 2016.

Den består af formand og næstformand samt 21 repræsentanter fra hele landet fordelt:
5 fra Region Midt/Nord
4 fra Region Syd
4 fra Region Hovedstaden
3 fra Region Sjælland
5 valgt i hele landet

Se kommissorium og forretningsorden for hovedbestyrelsen

Hovedbestyrelsesmedlemmer:

Landsformand Mette With Hagensen
Hyldehaven 45, 6800 Varde
mobil 3171 6378
mwh@skole-foraeldre.dk

Næstformand Rasmus Edelberg
Rahbeks Allé 32 3. tv.
1801 Frederiksberg C
Tlf.: 2327 0538 
Email: rae@skole-foraeldre.dk

Region Nord- og Midtjylland
Birgit Bach-Valeur, Farvskov Kommune
birgit@bach-valeur.com
Grethe Bremer, Skanderborg Kommune:
grethe.bremer@gefiber.dk
Birgitte Christensen, Viborg Kommune:
bchristensen67@gmail.com
Susanne Gade Clausen, Silkeborg Kommune:
sgc@skole-foraeldre.dk
Henrik Faarup, Randers Kommune:
henrik_faarup@hotmail.com
Cecilie Harrits, Aarhus Kommune
cecilie@harrits.dk
Rikke Olssen Jensen, Jammerbugt Kommune:
rol@jammerbugt.dk

Region Syddanmark
Toke Arndal, Assens Kommune:
tarndal@gmail.com
Bente Brandstrup, Nyborg Kommune:
bente@bentebrandstrup.dk
Bo Grønvall Christensen, Sønderborg Kommune:
bo.christensen.nfs@gmail.com
Michael Kaznelson, Assens Kommune
michael.kaznelson@gmail.com
Christina Bruun Levinsen, Odense Kommune
cbl@sdu.dk

Region Hovedstaden
Anna Frejlev, Gentofte Kommune
annafrejlev@hotmail.com
Sheku Amadu Jalloh, Københavns Kommune:
sj@kb.dk
Anders Høgsbro Madsen, Københavns Kommune:
ahm@novolog.dk
Dorthe Pelle Nielsen, Københavns Kommune
dopeni@gmail.com

Region Sjælland
Christian Junget Madsen, Guldborgsund Kommune:
christianmadsen@email.dk
ThomasNymann Nederland, Næstved Kommune:
thomas@nymann-nederland.dk
Trine Nobelius, Køge Kommune
trine@nobelius.dk
Charlotte Pedersen, Slagelse Kommune
zilotte@gmail.com
Kristina Themsen, Vordingborg Kommune
kristina@themsen.net

Se også:
Interne udvalg og netværk

Senest opdateret den

22 august 2017

af

lej