Ledelse

Ledelse

Kontaktinformation til Skole og Forældres ledelse

Formandskab:

Landsformand:

Rasmus Edelberg
Rahbeks Allé 32, 3. tv.
1801 Frederiksberg C
Tlf.: 23 27 05 38 
Email: rae@skole-foraeldre.dk
Twitter: @EdelbergRasmus

Billeder af Rasmus Edelberg til fri afbenyttelse:

Billede 1 og Billede 2. Foto: Lars Bertelsen

Næstformand:

Cecilie Harrits, Aarhus
Lollandsgade 59, st.
8000 Aarhus C
Tlf.: 2840 5030
ch@skole-foraeldre.dk

Forretningsudvalg:

Se kommissorium for forretningsudvalget

Landsformand Rasmus Edelberg, Frederiksberg:
rae@skole-foraeldre.dk
Næstformand Cecilie Harrits, Aarhus
ch@skole-foraeldre.dk
Susanne Gade Clausen, Silkeborg:
sgc@skole-foraeldre.dk
Christina Bruun Levinsen, Odense:
cbl@sdu.dk
Sheku Amadu Jalloh, København:
sheku1407@yahoo.dk
Kenneth Kristensen, Aabenraa:
kenneth_kristensen@live.dk
Kristina Themsen, Vordingborg:
kristina@themsen.net

Hovedbestyrelse:

Skole og Forældres hovedbestyrelse består af formand og næstformand samt 21 repræsentanter fra hele landet fordelt således:

5 fra Region Midt/Nord
4 fra Region Syddanmark
4 fra Region Hovedstaden
3 fra Region Sjælland
5 valgt i hele landet

Se kommissorium og forretningsorden for hovedbestyrelsen

Hovedbestyrelsesmedlemmer:

Landsformand Rasmus Edelberg
rae@skole-foraeldre.dk
Valgt til posten som landsformand på landsmødet i 2018. Valgperiode udløber i 2020.

Næstformand Cecilie Harrits
Tlf.: 2840 5030
ch@skole-foraeldre.dk
Valgt i valggruppe 1, Nord- og Midtjylland, i 2018. Konstitueret som næstformand af hovedbestyrelsen i januar 2019. Valgperiode som næstformand udløber i 2019. Valgperiode i hovedbestyrelsen udløber 2020.


Region Nord- og Midtjylland

Grethe Bremer, Skanderborg Kommune:
grethe.bremer@gefiber.dk
Valgt i fællesgruppen i 2017. Valgperiode udløber i 2019.

Birgitte Christensen, Viborg Kommune:
bchristensen67@gmail.com
Valgt som suppleant i valggruppe 1, Nord- og Midtjylland, i 2018. Indsuppleret i hovedbestyrelsen december 2018. Valgperiode udløber 2019.

Susanne Gade Clausen, Silkeborg Kommune:
sgc@skole-foraeldre.dk
Valgt i fællesgruppen i 2017. Valgperiode udløber i 2019.

Rikke Olssen Jensen, Jammerbugt Kommune:
olssenprivat@gmail.com
Valg i valggruppe 1, Nord- og Midtjylland, i 2018. Valgperiode udløber i 2020.

Juliane Overgaard, Herning Kommune
juliane@email.dk
Valgt i valggruppe 1, Nord- og Midtjylland, i 2017. Valgperiode udløber i 2019.

Torben S. Kusk-Glavind, Mariagerfjord Kommune:
tglavind@gmail.com
Valgt i Valggruppe 1, Nord- og Midtjylland, i 2018. Valgperiode udløber i 2020.

(En vakant plads for valgperioden 2018-2020)


Region Syddanmark

Toke Arndal, Assens Kommune:
tarndal@gmail.com
Valgt i valggruppe 2, Syddanmark, i 2018. Valgperiode udløber i 2020.

Kenneth Kristensen, Aabenraa Kommune:
Kenneth_Kristensen@live.dk
Valgt i fællesgruppen i 2018. Valgperiode udløber i 2020.

Christina Bruun Levinsen, Odense Kommune:
cbl@sdu.dk
Valgt i valgruppe 2, Syddanmark, i 2018. Valgperiode udløber i 2020.

Vagn Lynge Stigsen, Tønder Kommune:
vagn@stigsen.net
Valgt i valggruppe 2, Syddanmark, i 2017. Valgperiode udløber i 2019.

Bo Grønvall Christensen, Sønderborg Kommune
bo.g.christensen@googlemail.com
Valgt som suppleant i fællesgruppen i 2018. Indsuppleret i hovedbestyrelsen i april 2019. Valgperiode udløber i 2020.

Mette Gudmand Madsen, Esbjerg Kommune
mettegudmand@gmail.com
Valgt som suppleant i valggruppe 2, Syddanmark, i 2018. Indsuppleret i hovedbestyrelsen i maj 2019. Valgperiode udløber i 2019.


Region Hovedstaden

Camilla Castella, Københavns Kommune:
camilla.castella@gmail.com
Valgt i valggruppe 2, Hovedstaden, i 2018. Valgperioden udløber i 2020.

Sheku Amadu Jalloh, Københavns Kommune:
sheku1407@yahoo.dk
Valgt i valggruppe 3, Hovedstaden, i 2017. Valgperioden udløber i 2019.

Anja Ravn Schmidt Joensen, Københavns Kommune:
aravnjoensen@gmail.com
Valgt i valggruppe 3, Hovedstaden, i 2018. Valgperioden udløber i 2020.

Anders Høgsbro Madsen, Københavns Kommune:
ahm@novolog.dk
Valgt i valggruppe 3, Hovedstaden, i 2017. Valgperioden udløber i 2019.


Region Sjælland

Gitte Benedikte Holm, Roskilde Kommune:
gitte.benedikte@gmail.com
Valgt i valggruppe 4, Sjælland, i 2018. Valgperioden udløber i 2020.

Charlotte Pedersen, Slagelse Kommune:
zilotte@gmail.com
Valgt i valggruppe 4, Sjælland, i 2017. Valgperioden udløber i 2019.

Michael Preisler, Roskilde Kommune:
mail@gorm12.dk
Valgt som suppleant i valggruppe 4, Sjælland, og i fællesgruppen i 2017. Indsuppleret i hovedbestyrelsen i december 2018. Valgperioden udløber i 2019.

Kristina Themsen, Vordingborg Kommune:
kristina@themsen.net
Valgt i valggruppe 4, Sjælland, i 2018. Valgperioden udløber i 2020.


Se også:
Interne udvalg og netværk

Senest opdateret den

14 juni 2019

af

lej