Interne udvalg og netværk

Interne udvalg og netværk

Skole og Forældres interne udvalg og netværk

Kursusudvalg:

Kursusudvalget består af 3 repræsentanter valgt af og blandt Hovedbestyrelsesmedlemmerne, 2 repræsentanter valgt af og blandt instruktørnetværket, samt en repræsentant valgt af og blandt Forretningsudvalget medlemmer.

Se kommissorium

Formand for kursusudvalget: Michael Dyrehave

Repræsentanter for instruktørnetværket:
Michael Dyrehave, Slagelse, michael@dyrehave.com
Jens Haugaard, Skælskør, jens@4haugaard.dk 

Repræsentanter for hovedbestyrelsen:
Grethe Bremer, Skanderborg, grethe.bremer@gefiber.dk
Camilla Castella, København, camilla.castella@gmail.com
Gitte Benedikte Holm, Roskilde, gitte.benedikte@gmail.com

Repræsentant for forretningsudvalget:
Kristina Themsen, Vordingborg, kristina@themsen.net

 

Politikudvalg 

Politikudvalget består af 3 faste medlemmer.

Se kommissorium

Medlemmer:
Rasmus Edelberg, Frederiksberg Kommune: rae@skole-foraeldre.dk
Toke Arndal, Assens Kommune: tarndal@gmail.com
Charlotte Pedersen, Slagelse Kommune: zilotte@gmail.com

Netværk for specialundervisning (NFS)

Netværkets styregruppe består af 5 medlemmer, hvoraf de 2 medlemmer er valgt af og blandt Skole og Forældres hovedbestyrelse, og de øvrige 3 medlemmer er valgt på NFS årsmøde 2019.

Se kommissorium

Formand:
Kenneth Kristensen, Aabenraa Kommune, repræsentant for hovedbestyrelsen, kenneth_kristensen@live.dk

Næstformand:
Paulina Posselt, Randers Kommune, valgt på årsmøde 2019, paulinaposselt@gmail.com

Øvrig styregruppe:
Maja Svitzer Bendtsen, Syddjurs Kommune, valgt på årsmøde 2019, makapaja@gmail.com
Nanna Jensen, Odense Kommune, valgt på årsmøde 2019, nmhjensen@gmail.com
Juliane Overgaard, Herning kommune, repræsentant for hovedbestyrelsen, info@jumach.dk

 

Se også:
Skole og Forældres ledelse

Senest opdateret den

29. maj 2019

af

lej

Læs også

30.08.18
Drop de store nedskæringer på skoleområdet i Århus
Aarhus Kommune skal have råd til en lokal folkeskole i en god kvalitet.
15.02.12
Ledige stillinger
Ledige stillinger i Skole og Forældre