Skal jeg træde ud af skolebestyrelsen, når min datter går ud af niende klasse?

Skal jeg træde ud af skolebestyrelsen, når min datter går ud af niende klasse?

Jeg blev valgt til skolebestyrelsen sidste år, og næste år er min yngste datter færdig med niende klasse. Skal jeg så træde ud af skolebestyrelsen?

Svar:

Det eneste sted, der peger på situationer, hvor forældrerepræsentanter skal træde ud af skolebestyrelsen er folkeskolelovens § 43, stk. 2. Her står der, at ”En forældrerepræsentant mister sin valgbarhed, når barnet optages i en af de skoler, der er nævnt i § 33, stk. 2”. Af loven bemærkninger fremgår det, at forældrerepræsentanten skal udtræde af skolebestyrelsen, når barnet optages i en fri grundskole, statsskole, efterskole, husholdningsskole, håndarbejdsskole, ungdomskostskole og gymnasieskole, eller hvis barnet hjemtages til hjemmeundervisning – alt sammen med henblik på opfyldelse af undervisningspligten. Forældrerepræsentanten kan udtræde, hvis barnet udskrives f.eks. i forbindelse med ungdomsuddannelse eller optagelse på en anden folkeskole.

Du skal altså ikke udtræde, men kan gøre det.

Senest opdateret den

22. september 2016

af

pe

Læs også

12.09.16
Hvordan er kravene til skolebestyrelsens årsberetning?
Ifølge loven skal skolebestyrelsen afgive en årlig beretning, som skal behandles på et møde for alle forældrene, men er der nogle krav til, hvordan...
10.05.17
Hvem skal skolebestyrelsen samarbejde med?
Jo bedre skolebestyrelsen samarbejder med sine samarbejdspartnere, jo mere indflydelse har man